Tynecastle Nightstand
Call for Price
Bedroom Tynecastle California King Panel Rails
Call for Price
Tynecastle California King Panel Bed
California king panel bed with a tall headboard in warm chestnut Alder veneers and Georgian details; includes headboard, footboard, and rails.
"*" indicates required fields
Description
The tall headboard of the Tynecastle California King Bed dramatically showcases figured Alder veneers finished in a warm chestnut-color exuding character and classic appeal. Georgian design details offer a manor house flair. Includes the headboard, footboard and rails. Headboard can be used alone.
Product Details
| Primary Materials | Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collection |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| California King sizePanel headboard and footboardTraditional/Formal stylingFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardware: Aged | Yes |
Additional information
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94.75 × 86.5 × 68 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tynecastle |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Buffet
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Bunching Bookcase
| Weight | 141.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 34 × 86 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Dresser
| Weight | 275.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Executive Desk
| Weight | 302.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Leather |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.