Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Call for Price
Boheme Bilzen Wardrobe
Call for Price
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Six-drawer chest in Antique Milk Paint with a brush-painted look. Features felt-lined top drawers and a cedar-lined bottom drawer for protected bedroom storage.
"*" indicates required fields
Description
With organic beauty and a softly shaped silhouette, the Chimay Chest is finished in the sophisticated Antique Milk Paint, a light brown finish with nearly opaque antique milk-colored overcoat offering a brush-painted effect. With six drawers and a drop-in felt liner in the top two drawers, the bottom drawer is cedar-lined.
Product Details
| Country Of Manufacturer | VNM |
|---|---|
| Number Of Drawers | 6 |
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Primary Materials | White Oak and Cedar Veneers |
| Six drawersDrawer opening: 36 3/4W x 13D x 6 1/2HBlack drop-in felt liner in top two drawersCedar lined bottom drawerFaux key escutcheon for decorationHandholes on backpanelFinish: Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique m | Yes |
| Finish | Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up and heavy distressing on the top and lighter distressing on th |
Additional information
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 44 × 60 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Boheme Adante Dresser
| Weight | 276.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68.75 × 42.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Storage |
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Four Door Media Console
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Boheme Garnier Barrel Back Chair
| Weight | 25.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
| Weight | 20.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22 × 43 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
| Weight | 30.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 34 × 44.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Saint Germain Server
| Weight | 224.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Storage |
Related products
Maidstone Tall Chest
| Dimensions | 21 × 42 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.