Boheme Saint Germain Server
Buffet server blending neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint on white oak and maple veneers. Offers versatile dining storage with two drawers (felt liner and silverware tray) and multiple adjustable shelves.
"*" indicates required fields
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Saint German Server lyrically blends a medley of four neutral finishes: Mercantile White, Merino Blue, Stonewash and Antique Milk Paint. Packed with both style and storage, the buffet server features two drawers behind the center set of doors, a drop-in felt liner and black drop-in silverware tray and two adjustable wood shelves behind each right and left door and one adjustable shelf behind each center door.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 41.25 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 268.40 |
| Carton Width | 75.75 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.5W x 13D x 5H |
| Drawer Handle Finish | Dark Metal with Gold Highlights |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Sales Panel | HF-5750-Wt-Mer-Sw-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, gouging, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 224.4 |
| Weight | 224.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 72 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Boheme Four Door Media Console
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Boheme Garnier Barrel Back Chair
| Weight | 25.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
| Weight | 28.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 22.5 × 39 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
| Weight | 20.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22 × 43 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Buffet Server
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Oak, Oak Veneer, Poplar, Storage, Wood |
| Style | Casual, Modern, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.