Chatelet Dresser
Six-drawer dresser in a Caramel Froth finish with scalloped base, turned legs and burnished hardware. Top drawers have felt liners and bottom drawers are cedar-lined for clothing storage.
"*" indicates required fields
Description
A vision of romantic style with its scalloped base, turned legs and elegant hardware, the Chatelet Dresser is finished in Caramel Froth, a soft amber color with a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings. The six drawers include a drop-in felt liner for the top two drawers and cedar lining in the two bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 286.70 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 27W x 13.5D x 8.25H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers with Resin, Felt Panel and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 241.6 |
Additional information
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Splatback Arm Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Splatback Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21.75 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |
Related products
Bryson Dresser
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.