Chatelet Rectangle Cocktail Table
Rectangular cocktail table in pecan veneers with a Caramel Froth finish, featuring one drawer with a wallpaper-lined bottom. Traditional styling with undermounted wood glides and a 100 lbs drawer capacity.
"*" indicates required fields
SKU:
5300-80110
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Product Details
| Primary Materials | Pecan Veneers, Wallpaper and Resin |
|---|---|
| Distressed Finish | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Country of Manufacturer | VNM |
| One drawer with wallpaper-lined bottom | Yes |
| Caramel Froth color | Yes |
| Traditional/Formal styling | Yes |
Other
| One drawer with wallpaper-lined bottom | Yes |
|---|---|
| Caramel Froth color | Yes |
| Traditional/Formal styling | Yes |
Additional information
| Weight | 149.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 54 × 21.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Splatback Arm Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Splatback Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21.75 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.