Chatelet Chest
Five-drawer chest in warm Caramel Froth with antique-inspired hardware. Top drawer has a wallpapered interior and the bottom drawer is cedar-lined for wardrobe storage.
"*" indicates required fields
Description
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Chest is filled with character and vintage charm. The soft amber Caramel Froth finish exudes warmth, accented by burnished bronze drawer pulls and hardware. Five drawers, with delightful surprises: The top drawer has a wallpapered interior and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 63.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 285.00 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.25W x 13.5D x 8H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 60.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin and Wallpaper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.25 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246 |
Additional information
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 45.25 × 60.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chatelet Dresser
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Storage |
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Splatback Arm Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Splatback Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21.75 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.