Chatelet Chest
Call for Price
Chatelet California King Wood Panel Bed
Call for Price
Chatelet Nightstand
Three-drawer nightstand in Caramel Froth with burnished hardware; top drawer is wallpapered and bottom drawer is cedar-lined. Integrated 3-plug outlet with USB port provides convenient bedside power.
"*" indicates required fields
SKU:
5300-90016
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furnishings, Light Wood, Nightstands, Power
Description
Create a romantic bedroom retreat in the spirit of iconic Parisian interiors. The Chatelet three-drawer nightstand blends European farm style with elegant details for a look of livable luxury. The Caramel Froth finish is accented by antique white paint. Burnished bronze hardware completes the timeless design. The top drawer is wallpapered, the bottom drawer is cedar-lined. Three-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.75W x 10.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 12.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 39.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers with Resin, Wallpaper and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 114.4 |
Additional information
| Weight | 114.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chatelet Chest
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 45.25 × 60.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Storage |
Chatelet Dresser
| Weight | 241.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 68 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Storage |
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Splatback Arm Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Splatback Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21.75 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Fabric |
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.