Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Call for Price
Curata 72in Round Dining Table
Call for Price
Curata Pub Table
Modern pub table with a Midnight-finished White Oak veneer top and a brushed brass metal base. 40 in. round x 42.5 in. high.
"*" indicates required fields
SKU:
1600-75202-DKW
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dark Wood, Dining Tables, Hooker Furnishings
Description
Relax, refresh and linger at this chic modern pub table crafted of White Oak Veneers with the deep brown Midnight finish and accented by a brushed brass metal base. This inviting 40-inch-round table is 42 ½ inches tall.
Product Details
| Carton Weight | 226.30 |
|---|---|
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134.48 |
| Carton Height | 33.63 |
| Carton Length | 45.32 |
| Carton Width | 46.50 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
Additional information
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Curata Accent Table
Curata Bunching Bookcase
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Mobile File
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Upholstered Bar Stool
| Weight | 29.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 24 × 41.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.