Curata Accent Table
Call for Price
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Call for Price
Curata Upholstered Bench
Modern upholstered bench with a graphite gray seat that appears to float between softly rounded ends in a deep Midnight finish. 60 in. W x 20 in. D x 21.25 in. H.
"*" indicates required fields
SKU:
1600-50006-DKW
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Chairs & Benches, Dark Wood, Fabric:, Hooker Furnishings
Description
Chic, modern and inviting, the graphite gray upholstered seat of the Curata bench appears to be floating between the softly rounded rectangle ends finished in the deep brown Midnight.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Weight | 71.65 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Edward Graphite; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 21.25 |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-EDWARD-GRAPHIT-SC |
| Metal Distressing | No |
| Style | Modern/Contemporary |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 56 |
| Carton Height | 15.48 |
| Carton Length | 22.64 |
| Carton Width | 62.96 |
Additional information
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 60 × 21.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Curata Accent Table
Curata Bunching Bookcase
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Mobile File
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Upholstered Bar Stool
| Weight | 29.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 24 × 41.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Fabric |
Curata Writing Desk
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 66 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.