C9A-721 - Compositions Console Table
Call for Price
Glacier 2477 Armless Loveseat
Call for Price
Cret, 2 Lt Led Sconce
"*" indicates required fields
Description
Our Cret sconce is enriched with Art Deco lines. The body and the cutout style shades are generously refined with a hand applied finish of oxidized brass; with this finish there are shade variations that add depth to the striking look. Can be hung horizontal or vertical and can be used in bath vanity locations. No bulb required with the built-in LED light source: 16 watt, 3000K, CRI of 93, 1440 Lumens, 50,000 estimated hours of illumination, compatible with Lutron DVCL-153P dimmer.
Additional information
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 18 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Style | Art Deco |
| Collection | Cret |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Scala Hand-Forged Bedside Lamp in Gilded Iron with Natural Percale Shade 53514GI
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Gold, White |
| Features | Metal |
| Style | Modern |
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.