Apex Swivel Top Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Hidden inside the sleek modern profile of the Apex is a world of features, functions and surprises. Each piece in this collection has been designed to perform. Ample in-arm, console, and seat storage to hide clutter, USB charging in all switches, and optional wireless charging provide the ultimate in convenience. Cutting edge motion features such as reclining corners, power chaises and power headrests create exceptional comfort and adjustability.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Default Cover | Rein Basalt |
| Depth | 31.50 |
| Displayed Covers | Rein Gray,Appaloosa Burnt Orange,Catrin Greenfield,Valencia Lace |
| Features | Keep all your devices charged and at your fingertips with built-in USB charging, soft touch charging pads or table tops with wireless charging |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 18.00 |
| Mechanism | Power recline with a button switch featuring integrated USB charging, finished in an attractive brushed metal |
| Seating | Seat suspension is high performance synthetic stretch webbing installed in a woven grid pattern for support and durability. |
| Seating | Seat cores feature multi-layered, high resiliency CertiPUR-US® foam with an added layer of polyester fiber to aid in the overall comfort. |
| Seating | Seat backs are 100% blown polyester fiber encased in a chambered synthetic ticking to minimize material migration. |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 31.5 × 31.5 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Apex |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
CM Leather Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Lake Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |














Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.