Danbury Ottoman
Square upholstered ottoman with webbed seating construction for resting feet, a tray, or extra seating. Smooth top-stitched top and tapered walnut legs; customizable fabric with tufted option; 35 in. square x 19 in. high.
"*" indicates required fields
An ottoman completes the room. A Danbury Square Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A smooth, top-stitched top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your fabric from a range of possibilities.
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pearl |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Danbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Leather Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Danbury Ottoman
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Paula Deen by Studio C Ottomans & Poufs
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.