Dream State Framed Canvas
Call for Price

Madison Sleep Roll Arm Square Corner
Call for Price
LR-3000-12 – Essex Configurable Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
LR-3000-12
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Century Furniture, Cream, Customizable, Ottomans & Poufs
Description
Essex is a custom upholstery collection that enables you to create the perfect piece for sitting in any space. With refined proportions and a beautiful sweeping profile, Essex offers three depth options of 37, 40, or 43 inches —as well as multiple arm styles, back constructions, and base designs. Comfort for a den or tailoring for a living room—whatever the space, Essex makes customization beautiful and easy.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Seat Type | Semi-Attached |
| Seat Fill | Down Plush |
| Notes | Custom Leather Program – “Option” Selections include Depth, Arms, Legs and Backs. Essex LR-3000 Series |
| Volume | 11 cft |
| Weight | 33 lb |
| Leather | 53 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 5.50 yrd |
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 28.5 × 19 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Paula Deen by Craftmaster Ottomans & Poufs
Paula Deen by Craftmaster Ottomans & Poufs
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.