Archivist Bookcase
Traditional bookcase in soft pecan Pecky Pecan veneers with 3-intensity touch lighting. Features three adjustable glass shelves and storage behind two doors with an adjustable wood shelf.
"*" indicates required fields
Description
Inspired by furniture design during the life of King Louis Phillippe of France, the Archivist Bookcase brings a stately character to any room, used alone or in pairs. Offering 3 adjustable wood-framed glass shelves, 2 doors with one adjustable wood shelf behind and one light controlled by a 3-intensity touch switch, the bookcase features a soft casual pecan-colored finish with a rustic, character-filled and authentic look.
Product Details
| Bulb Type | Halogen Bulb (35Par16) |
|---|---|
| Carton Weight | 222.20 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 85.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 35 watts |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189.2 |
| Carton Height | 88.59 |
| Carton Length | 21.15 |
| Carton Width | 45.08 |
Additional information
| Weight | 189.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 85.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bachelors Chest
| Weight | 165.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Bureau
| Weight | 246.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist King Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Nine-Drawer Dresser
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 68 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Queen Sleigh Bed withLow Footboard
Archivist Sideboard
| Weight | 245.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Six-Drawer Chest
| Weight | 255.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 60.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.