Archivist Bachelors Chest
Traditional bachelor’s chest with a softly concave front, bun feet, and bronze-finished hardware in a rustic pecan finish. Three drawers include a cedar-lined bottom and felt-lined top, plus a touch light with dimmer and cord clip.
"*" indicates required fields
A softly curving concave front, ornamental shield-shaped escutcheon hardware and tear-drop-shaped pendants in a time-worn bronze color, along with chic bun feet, come together to create a piece that embraces both grand elegance and beloved, time-honored forms. Featuring a soft casual pecan-colored rustic finish, practical storage is offered in this chest with its 3 roomy drawers, including a cedar-lined bottom drawer and drop-in felt liner in the top drawer. There’s also a touch-light with dimmer switch and cord clip for electronics.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 195.99 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165.9 |
| Carton Height | 36.89 |
| Carton Length | 23.27 |
| Carton Width | 41.26 |
| Weight | 165.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 38 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bookcase
Archivist Bureau
| Weight | 246.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 50 × 44 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Ladderback Side Chair
| Weight | 20.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 21 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Lateral File
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Nine-Drawer Dresser
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 68 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Sideboard
| Weight | 245.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Six-Drawer Chest
| Weight | 255.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 60.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.