Archivist Sideboard
Pecky Pecan veneer sideboard with a Bluestone top, antique bronze hardware and a warm pecan finish. Features a pull-out surface, four doors, adjustable shelves, and a drawer with silverware tray for dining storage.
"*" indicates required fields
With a world-traveled pedigree and an inviting silhouette inspired by American and European antiques, the Archivist Sideboard offers hospitality for your guests and storage for serving essentials. This stunning piece is crafted with Pecky Pecan Veneers with a Bluestone top as a designer detail. The pecan-colored rustic finish is complemented by antique-inspired hardware in a time-worn bronze finish. Many functional features include a pull-out surface and four doors with an adjustable wood shelf behind the right and left doors and an adjustable wood shelf behind the center doors with two drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 306.44 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 13.25W x 12.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Bluestone |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 245.57 |
| Carton Height | 43.90 |
| Carton Length | 25.60 |
| Carton Width | 88.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Weight | 245.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bookcase
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Ladderback Side Chair
| Weight | 20.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 21 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Lateral File
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Upholstered Arm Chair
| Weight | 25.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25.5 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Upholstered Side Chair
| Weight | 23.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.25 × 22 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Writing Desk
Related products
Sundance – Sandstone 2pc 66 In. Buffet / Bar Display Hutch With Quartz Insert Dining
Walnut Grove Small Server
| Dimensions | 22 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.