Archivist Upholstered Side Chair
Traditional dining side chair with roll-top back and tack-trimmed Aubergine Linen upholstery. Soft pecan finish over rustic veneers for an authentic look.
"*" indicates required fields
With a world-traveled pedigree, designer details and exquisite comfort come together in the Archivist Side Chair to create a versatile chair of inviting elegance. From the roll-top back to the carved legs to the upholstered tack trim around the seat and back, the Archivist Side Chair will welcome guests to linger around the table or in the family room as an extra seating option. The soft pecan-colored finish over rustic veneers contrasts beautifully with the neutral colored Aubergine Linen fabric on the seat and back for a character-filled and authentic look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Weight | 28.65 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 29.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aubergine Linen; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 39.75 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Aubergine-Lin-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 18.5 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 22 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 23.1 |
| Carton Height | 20.08 |
| Carton Length | 23.31 |
| Carton Width | 41.54 |
| Weight | 23.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.25 × 22 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bookcase
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Lateral File
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Upholstered Arm Chair
| Weight | 25.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25.5 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Writing Desk
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Related products
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.