Archivist Lateral File
French-inspired lateral file with two locking drawers and a Pendaflex letter/legal system. Crafted in Pecky Pecan veneers with a soft pecan finish and time-worn bronze hardware.
"*" indicates required fields
SKU:
5447-10466
Category: Office Storage
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furnishings, Office Storage, Storage
Description
Beauty and storage merge perfectly in the Archivist Lateral File, with a silhouette inspired by authentic French antiques and 2 locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system that will help you get organized. Crafted with Pecky Pecan Veneers, the file has a soft casual pecan-colored finish with a character-filled and authentic look. The antique-inspired hardware in a time-worn bronze finish adds the final touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 147.49 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25W x 16.25D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.78 |
| Carton Height | 34.93 |
| Carton Length | 25.28 |
| Carton Width | 39.26 |
Additional information
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bookcase
Archivist Writing Desk
Related products
Americana Modern – Cotton Functional File With Power Center
Americana Modern – Cotton Workstation With Led Light
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Americana Modern Bedroom 2 Door Chest With 7 Drawers And Work Station
Boca Rolling File
Huntington 2 Drawer Lateral File
Pure Modern Functional File
Elon Two-Door Cabinet
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.