Archivist Six-Drawer Chest
Six-drawer chest in Pecky Pecan veneers with a soft pecan finish and antique ring pulls. Includes a hidden felt-lined top drawer, additional felt-lined drawers, and a cedar-lined bottom drawer for protected storage.
"*" indicates required fields
Capturing epic European and American style elements with a world-traveled pedigree, the Archivist six-drawer chest embraces both elegance and beloved, comfortable and simple lines inspired by authentic antiques. Crafted with Pecky Pecan Veneers, the dresser has a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. The finishing touches are the antique-inspired ring-pulls in a time-worn bronze and the shaped block feet. Packed with storage, there’s a top hidden drawer with felt liner, second and third drawers with drop-in felt liner and a cedar-lined bottom drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Weight | 296.19 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 60.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 255.74 |
| Carton Height | 64.61 |
| Carton Length | 23.27 |
| Carton Width | 47.25 |
| Weight | 255.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 60.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bookcase
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Ladderback Side Chair
| Weight | 20.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 21 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Lateral File
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Nine-Drawer Dresser
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 68 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Sideboard
| Weight | 245.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Upholstered Arm Chair
| Weight | 25.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25.5 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.