Archivist Ladderback Side Chair
Classic ladderback dining chair with an Aubergine Linen upholstered seat for comfort. Finished in soft brown over Pecky Pecan veneers for a warm, rustic look.
"*" indicates required fields
SKU:
5447-75710
Category: Chairs & Benches
Tags: Beige, Brown, Chairs & Benches, Fabric:, Hooker Furnishings
Description
Add a French flair and a comfortable Aubergine Linen upholstered seat to the classic and beloved ladderback chair silhouette, and you’ve got the Archivist Ladderback Side Chair. The soft brown finish over rustic Pecky Pecan Veneers on the back, legs and stretchers exudes authenticity and warmth.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Weight | 26.90 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Aubergine Linen; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 40.25 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Aubergine-Lin-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 18.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 21.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 20.62 |
| Carton Height | 16.74 |
| Carton Length | 22.33 |
| Carton Width | 42.33 |
Additional information
| Weight | 20.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 21 × 40.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Archivist Bookcase
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Lateral File
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Upholstered Arm Chair
| Weight | 25.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 25.5 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |
Archivist Upholstered Side Chair
| Weight | 23.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.25 × 22 × 39.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.