Modern Robards Rectangular Dining Table
Call for Price
Beckham Ottoman
Call for Price
CAD-761 – Cadence Writing Desk – Oxblood
"*" indicates required fields
Description
The softened, organic shape of the Cadence Writing Desk is both intriguing and sexy. Finished in a high gloss, Oxblood red lacquer finish, the desk features a single pull out drawer.
Product Details
| Material | Composite Materials |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Finished in a high gloss, oxblood lacquer with one pull out drawer |
| Volume | 24 cft |
| Weight | 221 lb |
| Apron Height | 26.75 in |
Additional information
| Weight | 221 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Red |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CA2-146 – Cadence Metal Canopy Poster Bed – King 6/6 – Sand Cerused
CA2-205 – Cadence Six Drawer Dresser – Sand Cerused
CA2-221 – Cadence Single Drawer Nightstand – Sand Cerused
CA2-222 – Cadence Two Drawer Nightstand – Sand Cerused
CA2-301 – Cadence Rectangular Dining Table – Sand Cerused
CA2-305 – Cadence Round 64” Dining Table – Sand Cerused
CA2-401 – Cadence Credenza – Sand Cerused
CA2-531 – Cadence Sweep Dining Chair – Sand Cerused
Related products
Americana Modern – Cotton 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200wht)
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Boca 57 In. Writing Desk
Boca 60 In. Writing Desk
Boca Corner Table
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.