Rhapsody Writing Desk
Traditional writing desk with a lyre-like base and walnut-colored rustic finish. Features three drawers including a drop-front keyboard drawer, removable dividers, and a writing insert with pencil tray.
"*" indicates required fields
Create an inspirational work-from-home space with the exuberant design, lyre-like base and timeless motifs of the Rhapsody Writing Desk. Exuding casual opulence, the desk has a walnut-colored finish inspired by the natural yet rustic nature of reclaimed woods in natural patinas. Crafted of Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers, the desk is as practical as it is stunning, offering a center drawer with drop-front for keyboard use, two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer, and 3 slots with 2 removable dividers in each drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.50 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 10W x 18.5D x 1.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 29.625W x 18.5D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 43W x 25 1/8H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Hickory, Ash, Black Walnut and Maple Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198.42 |
| Weight | 198.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 66 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rhapsody 60 in. Round Dining Table
Rhapsody Executive Desk
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Leather |
Rhapsody Insignia Arm Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 24 × 46 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Fabric |
Rhapsody King Panel Bed
Rhapsody Mirror
Rhapsody Side Chair
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 46 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Fabric |
Rhapsody Three Drawer Nightstand
| Weight | 132.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 34.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Power |
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
| Weight | 332.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 73 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Cotton 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Dove 60 In. Writing Desk
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Boca 57 In. Writing Desk
Catalina 8-piece Library Wall With Writing Desk
6651 Stance Standing Desk
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Adjustable, Glass, Metal, Power, Power Motion |
| Style | Modern |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.