5626-21x21 Pillow Talk
Call for Price
AE-3300-3 - Upland Cocktail Ottoman - 91" To 100" Total
Call for Price
Kent Slope Arm Swivel Chair
Swivel chair with a tall back, resting‑height arms, and a loose boxed seat cushion for plush support; 29W x 35D x 38H in.
"*" indicates required fields
Description
With its tall back and resting-height arms, the Kent Swivel Chair slides classic, swiveling relaxation into any room in your home. The Kent’s loose, boxed seat cushion is balanced by an enhanced plush back to offer secure comfort in this quintessential easy chair. Built to order by Bassett artisans in North Carolina, you can upholster the chair in your choice of designer fabrics, seamlessly integrating fine swivel satisfaction into your personal aesthetic.
Additional information
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29 × 38 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Putty |
| Style | Transitional |
| Collection | Kent |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Ottoman
Kent Slope Arm Accent Chair
Kent Slope Arm Accent Chair
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.