Levitate Leather Power Reclining Loveseat
Leather power reclining loveseat with dual zero-gravity recliners and power-adjustable headrests for pressure-relieving comfort. Heavily cushioned and tailored for everyday durability.
"*" indicates required fields
Sink into the Levitate Power Reclining Loveseat and discover the deep relaxation of zero-gravity reclining. Levitate’s dual recliners lift your legs above your heart, increasing circulation, and supporting your body with a floating sensation that reduces pressure points. Robustly padded throughout and handtailored with contrast stitching, it delivers both bold comfort with a refined sensibility. Integrated power switches allow you to fine-tune your recline and headrest position, while the heavily cushioned design melts away tension. Upholstered in a durable heavyweight protected leather with a vinyl match on outer arms and back, Levitate is made to handle the rigors of everyday living and lounging.
| Weight | 267 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 66 × 41 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Levitate Nickel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Levitate |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Levitate Leather Power Reclining Loveseat
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Levitate Leather Zero Gravity Power Recliner
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Stressless® Consul (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Power
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.