
Mason Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields
Rock yourself or a little one to sleep with the Mason Power Rocking Recliner. Enjoy the recliner’s soothing motion when you are in a sitting position, or transition to a recline using the power control on the side of the arm. Keep your phone or other mobile device charged with a convenient built-in USB port located in the power control. Our patented DualFlex Spring System™ ensures durability and offers a pleasing mix of firmness and flexibility. Other comfort-enhancing features include a high-divide back cushion that cradles your head and neck, additional tufting for lower back support and pad-over arms that take pressure off your forearms.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 151.000 lb |
| Product Weight | 151 lb |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Recliner
Mason Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Related products
Loft Living, Danae Living Room Danae Recliner Solid Back – Manual
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Parsons Leather Lay Flat Power Recliner
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.