Back to products

Northbrook Right-Hand Facing Bumper
Call for Price
Yukon Leather Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Yukon features a triple pillow-back cushion providing extreme comfort. Adding to this comfort, you will find a soft arm pillow and fully padded footrest. All that’s left is to sit back, relax, and recline to your favorite spot. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Yukon |
|---|---|
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 107.000 lb |
| Product Weight | 107 lb |
Additional information
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Yukon Fabric Power Recliner
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Yukon Fabric Power Rocking Recliner
Yukon Fabric Recliner
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Yukon |
| Features | Fabric |
Yukon Fabric Rocking Recliner
Related products
Christopher 3-Way Lounger
| Brand | Bradington Young |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Manual Recline, Nailheads |
| Style | Transitional |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.