Deep Rains Framed Print
Call for Price

Charli 16 Left-Hand Facing Chaise
Call for Price
LR-7600-11R – Leatherstone Configurable Raf Bumper Chair
"*" indicates required fields
Description
Leatherstone is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire. All Leatherstone frames, which are listed as LR7600, come in a standard depth of 36″, 38″, or 40″. You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles. Throw pillows are not standard with Leatherstone products.
Product Details
| Back Fill | Fiberdown |
|---|---|
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Volume | 63 cft |
| Weight | 105 lb |
| Leather | 204 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 16.00 yrd |
Additional information
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 54.5 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.