Molten Patina Framed Canvases, S/2
Call for Price

Charli 20 Left-Hand Facing Bumper
Call for Price
LR-7600-11X – Leatherstone Armless Chair N Half
"*" indicates required fields
Description
Leatherstone is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire. All Leatherstone frames, which are listed as LR7600, come in a standard depth of 36″, 38″, or 40″. You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles. Throw pillows are not standard with Leatherstone products.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Volume | 47 cft |
| Weight | 115 lb |
| Leather | 162 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 13.00 yrd |
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | No Color |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.