Brookhaven Round Lamp Table
Round lamp table in distressed cherry with a decorative veneer top. Features one drawer, one shelf, and brass-finished hardware on fluted legs.
"*" indicates required fields
SKU:
281-80-116
Category: End tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furnishings, Medium Wood, Storage
Description
In a classic silhouette with a rich cherry finish and a decorative veneer top, the round Brookhaven Lamp Table features one drawer and one shelf and refined details like a brass-finished medallion drawer pull and curved, fluted legs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Weight | 52.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 17.1875W x 11.5D x 3.75H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 21.25W x 21.25D x 12.75H |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 40.79 |
| Carton Height | 8.90 |
| Carton Length | 31.38 |
| Carton Width | 36.82 |
Additional information
| Weight | 40.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 24 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven End Table
| Weight | 42.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Executive Desk
| Weight | 285.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Leather |
Brookhaven Executive L Right Return
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 119.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Leg Desk
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.