Tynecastle Landscape Mirror
Landscape mirror with a warm chestnut finish over Alder veneers, sized to complement a dresser or console for a classic look.
"*" indicates required fields
Description
Project an alluring Hunt Country vibe with the Tynecastle Landscape Mirror, a stylish addition atop a dresser, console or chest. Crafted of Poplar Solids and figured Alder Veneers, the mirror has a warm chestnut-colored finish, creating a classic appeal.
Product Details
| Carton Weight | 51.15 |
|---|---|
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.25 |
| Material Description | Alder Veneers and Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Width | 48.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 40.12 |
| Carton Height | 5.20 |
| Carton Length | 42.37 |
| Carton Width | 51.54 |
Additional information
| Weight | 40.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 48.25 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Buffet
| Weight | 200.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Bunching Bookcase
| Weight | 141.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 34 × 86 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Dresser
| Weight | 275.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 40 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Executive Desk
| Weight | 302.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Leather |
Tynecastle Ladderback Arm Chair
Tynecastle Ladderback Side Chair
Related products
Brookhaven Console Table
| Weight | 52.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven End Table
| Weight | 42.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Round Lamp Table
| Weight | 40.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 24 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Curata Upholstered Chair
| Weight | 17.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 35.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Fabric |
Elon Desk Pedestal
| Weight | 100.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 18 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.