5018-bs Avery Bar Stool
Call for Price
77B-235 - New Traditional Mirror
Call for Price
Kelly Leather Bench
Leather ottoman bench offers flexible seating, footrest, or tray surface, with low hidden legs for a clean, streamlined look.
"*" indicates required fields
SKU:
1406-6022L-53
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Furniture, Brown, Chairs & Benches, Sterling - Chamois
Description
Rest your eyes on the simple shape you’ll love from every angle. The Kelly leather ottoman bench is a comfy spot at the end of a bed, at your service for a footrest, a tray rest, or backup seating in a pinch. That’s how easygoing this casually updated ottoman is. The low, hidden wood legs make this piece all about the fabric, so choose what you like to add just the right accent to your room – playful or relaxed, softly textured or smooth. Also available in leather options.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 60 × 18 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sterling – Chamois |
| Style | Modern |
| Collection | Kelly |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kelly Bench
Kelly Leather Round Ottoman
Kelly Leather Round Ottoman
Kelly Leather Round Ottoman
Kelly Leather Round Ottoman
Kelly Leather Square Ottoman
Kelly Round Ottoman
Kelly Round Ottoman
Related products
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.