Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
"*" indicates required fields
Description
Designed to complement our Plymouth dining tables with a coordinating cottage look, this charming dining chair features an appealing open back design with a diamond-shaped detail, intricately carved trestles and turned legs for added vintage character. Available in a distressed medium brown finish, each chair is upholstered in a durable and cleanable coordinating fabric, providing comfort for long periods of sitting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Carton Volume | 8.875 |
| Carton Weight | 57.000 lb |
| Product Weight | 14.800 lb |
Additional information
| Weight | 14.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Plymouth Gray Buffet
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray Dresser
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray King Storage Bed
| Weight | 270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 99 × 82 × 69 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray Nightstand
| Weight | 90.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Power |
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
| Weight | 41.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.