Studio 7H Cinch Round Dining Table
Call for Price
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Call for Price
Sanctuary Spindle Side Chair
Spindle side chair with a classic farmhouse profile in Sky High Azure Blue with rub-through for an antique patina. Hardwood and veneer construction for casual dining.
"*" indicates required fields
Description
With a casual chic spin on classic European farmhouse and cottage style, the graceful silhouette of the Sanctuary Spindle Side Chair is destined to be a favorite. The compelling Sky High Azure Blue finish with rub through and a gently-worn antique patina, adds the charm.
Product Details
| Carton Height | 49.75 |
|---|---|
| Carton Length | 37.50 |
| Carton Weight | 33.00 |
| Carton Width | 27.50 |
| Depth | 24.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 43.25 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwood and Veneers |
| Material Filter | Wood |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19.75 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, shoveling line |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 16.5 |
Additional information
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 24.25 × 43.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Green |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Sanctuary Armoire – Visage
| Weight | 393.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 52 × 90.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 105 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.