Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Rectangle dining table in Midnight-finished White Oak veneers with brushed brass feet. Includes two 20 in. leaves to extend to 122 in., seating 10.
"*" indicates required fields
SKU:
1600-75200A-DKW
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dark Brown, Dining Tables, Hooker Furnishings
Description
Sleek shapes and clean lines combine with a rustic deep brown Midnight finish on White Oak Veneers for a curated chic modern look in the Curata rectangle dining table. With both 20-inch leaves included, the table extends to 122 inches long and will seat 10 guests. The brushed brass feet are the finishing designer touch.
Product Details
| Primary Materials | White Oak Veneers and Metal |
|---|---|
| Will seat 10 guests with both leaves in place8 guests with one leaf in place and 6 guests without leavesLeaves extend table to 122-inches longBrushed brass feetFinish: Midnight, deep brown | Yes |
| Finish | Midnight, deep brown |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 20 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
Additional information
| Weight | 212.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 82 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Curata Accent Table
Curata Bunching Bookcase
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Mobile File
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Curata Upholstered Bar Stool
| Weight | 29.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 24 × 41.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Fabric |
Curata Upholstered Bench
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 60 × 21.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.