Kent Slope Arm Power Recliner
Fabric power recliner with slope arms and high legs, featuring a loose boxed seat and semi-attached plush back. Inside-arm lever powers two reclining positions.
"*" indicates required fields
Dress the Kent Slope Arm Power Recliner in your choice of designer fabric and you’ll have both a custom accent chair for your living space and a fully-powered reclining chair. Sometimes, the good life can be just that easy, and the easy life that good. The Kent’s high-legged design, with loose, boxed seat cushion and semi-attached plush back, delivers secure comfort even before you engage the reclining mechanism. With a smooth slide of an inside-arm lever, your slope-arm chair then powers to two reclining positions. Your chair can also be ordered in-store with a battery pack to eliminate the need for a power cord. The Kent is available in a stationary accent chair and matching ottoman for partner seating.
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 29 × 40 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove |
| Style | Transitional |
| Collection | Kent |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Ottoman
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Chair
Kent Leather Slope Arm Swivel Chair
Kent Leather Slope Arm Swivel Chair
Kent Ottoman
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.