
End Table - Large - 6021
$555.00 Original price was: $555.00.$348.99Current price is: $348.99.
Cottage 3-Drawer Nightstand
Call for Price
Studio C Essentials Sofas
"*" indicates required fields
Description
When comfort is important to you, you want a sofa that can deliver. Look no more. This classic sock arm sofa features plush Comfort Soft cushions and attached knife-edge back pillows to give you full support but also lasting comfort. Low block legs and a pair of toss pillows complete this easy-to-love style. Also available are the matching loveseat, chair, ottoman, and queen sleeper.
Product Details
| Back Type | Att Knife Edge |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 21.0 |
| Style Cubes | 67.0 |
| Style Units | 145.0 |
Additional information
| Weight | 59.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Studio C Essentials |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Chairs
Studio C Essentials Ottomans & Poufs
Studio C Essentials Ottomans & Poufs
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.