C7-D79-4008 – Sloan Outdoor Dining Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Inspired by 50’s garden furniture, Sloan showcases an abstracted trellis pattern to add an airy lightness that pairs with the solid aluminum construction. The curve of the legs adds to the retro forms. The entire piece is finished in a cloud-white enamel finish.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Volume | 12 cft |
| Weight | 34 lb |
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 20.5 × 33 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.