Parkcrest Round Cocktail Table
Round cocktail table with an aged copper top and forged dark metal base for rustic modern style. A sturdy metal coffee table centerpiece for casual living rooms.
"*" indicates required fields
SKU:
5527-80111-COR
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Browns, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furnishings
Description
Rustic modern goes bold with the Parkcrest Round Cocktail Table, combining an aged copper top with a forged metal base in a dark finish for an earthy and casual appeal.
Product Details
| Alternate Finish Items | 6050-80111-GRY |
|---|---|
| Carton Height | 21.00 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 85.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Depth | 35.00 |
| Distressing | No |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Aged Copper Tops and Metal Bases |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 35.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 77 |
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 18 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Parkcrest |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Rectangular Cocktail
Related products
Maidstone 28-inch Round Cocktail Table
| Dimensions | 28 × 28 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.