CAA-525 – Cadence Upholstered Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
Crafted with meticulous attention to detail in an off-white boucle fabric, the gentle curves of the barrel back design provide excellent support white creating an enveloping seat. The all over boucle texture adds depth and visual interest. Constructed with a hardwood frame and xx cushioning, the Cadence Upholstered Arm Chair is built to last.
Product Details
| Material | Upholstery |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Off-white boucle fabric |
| Volume | 20 cft |
| Weight | 73 lb |
Additional information
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 25 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CA2-146 – Cadence Metal Canopy Poster Bed – King 6/6 – Sand Cerused
CA2-205 – Cadence Six Drawer Dresser – Sand Cerused
CA2-221 – Cadence Single Drawer Nightstand – Sand Cerused
CA2-222 – Cadence Two Drawer Nightstand – Sand Cerused
CA2-301 – Cadence Rectangular Dining Table – Sand Cerused
CA2-305 – Cadence Round 64” Dining Table – Sand Cerused
CA2-401 – Cadence Credenza – Sand Cerused
CA2-531 – Cadence Sweep Dining Chair – Sand Cerused
Related products
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.