D31-05-WH - Litchfield Planter - White
Call for Price
Carolina Leather Track Arm Chaise Sectional
Call for Price
Plush Fabric Gliding Recliner
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
S2432-54
Category: Recliners
Tags: Cupholders, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Gray, Power, Recliners, Reclining
Description
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.654 |
| Carton Weight | 149.910 lb |
| Product Weight | 150 lb |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Fabric, Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Plush Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Fabric |
Plush Leather Gliding Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather |
Plush Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Plush Tavern Brown Leather Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
| Features | Cupholders, Leather, Power, Power Headrest |
Related products
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |












Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.